وبلاگ گروهی مطالعات سنجش کمی
کتاب سنجی، علم سنجی، اطلاع سنجی و وب سنجی 
قالب وبلاگ
لینک دوستان

علم­ سنجی و چالش تقلیل­گرایی

زهرا نامور(دانشجوی دکتری علم اطلاعات و دانش شناسی)، مریم یقطین(دانشجوی دکتری علم اطلاعات و دانش شناسی)

چکیده

تأمل درباره مفهوم علم­ سنجی می­تواند جنبه­های مختلفی از چالش­های آن را آشکار نماید؛ که از جمله آنها میتوان به کمیت ­گرایی و عددزدگی در این حوزه اشاره کرد. به طوریکه می­توان شاهد حضور کمیت گرایی­ های بسیاری در برخی پژوهش­های علم­ سنجی پژوهشگران ایرانی بود و کم­ توجهی به کیفیت و عدم قابلیت کاربردی شدن در بسیاری از این پژوهش­ها خودنمایی می­کند؛ که در این پژوهش از این مسئله با عنوان تقلیل ­گرایی یاد شده است و هدف پژوهش نیز بررسی و روشن نمودن ابعادی از چالش تقلیل­ گرایی در علم­ سنجی و هشدار به پژوهشگران ایرانی در این مورد است. در این پژوهش به آفت شناسی علم سنجی از بعد رویکرد تقلیل گرایانه آن به عنوان یک آفت و محدودیت در پژوهش های علم سنجی در ایران پرداخته می شود.

----------------------

ارائه شده در همایش ملی سنجش علم: ارزشیابی و آسیب شناسی(برون دادهای علمی). 1393. دانشگاه اصفهان

 

 

برچسب‌ها: علم سنجی, چالش های علم سنجی, تقلیل گرایی
[ دوشنبه 1393/03/05 ] [ 12:36 ] [ زهرا نامور( ارشد کتابداری دانشگاه تهران) ]

همایش سنجش علم: ارزیابی و آسیب شناسی در روزهای 31 اردیبهشت و 1 خرداد در اصفهان برگزار شد. به نظر می رسد وجود چنین همایش هایی با این وسعت در حوزه علم سنجی بسیار لازم و ضروری است. حضور صاحبنظران و محققان مربوطه نیز بر ارزش همایش افزوده بود. صاحبنظرانی که طی نشست های تخصصی برگزار شده در همایش صحبت های جذاب و علمی و منطقی را بیان کردند.


برچسب‌ها: سنجش علم, همایش, علم سنجی
[ دوشنبه 1393/03/05 ] [ 12:28 ] [ زهرا نامور( ارشد کتابداری دانشگاه تهران) ]

همایش ملی «سنجش علم:  ارزشيابي و آسيب‌شناسي (بروندادهاي علمي)»  طی روزهای   ٧ و ٨  اسفند  ٩٢، در دانشگاه اصفهان برگزار می شود. همچنین به اطلاع می رساند مهلت ارسال چکیده مقالات تا ۳۰ آبان تمدید شد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به اینجا مراجعه نمایید

[ دوشنبه 1392/08/20 ] [ 19:58 ] [ زهرا نامور( ارشد کتابداری دانشگاه تهران) ]

کولنت همایشی سالانه که در حوزه های اطلاع سنجی، علم سنجی، کتابسنجی و وب سنجی است، در سال 2014 در کشور آلمان برگزار خواهد شد. مهلت ارسال مقالات به کولنت  آتی تا 26 مارس 2014 است.

اطلاعات بیشتر برای علاقه مندان حوزه های موضوعی کولنت از اینجا قابل دسترسی است


برچسب‌ها: کولنت, اطلاع سنجی, علم سنجی, کتابسنجی, وب سنجی
[ پنجشنبه 1392/07/18 ] [ 8:46 ] [ زهرا نامور( ارشد کتابداری دانشگاه تهران) ]
برای دیدن مقالات و سایر اطلاعات به اینجا مراجعه کنید


برچسب‌ها: علم سنجی, کتاب سنجی, وب سنجی, اطلاع سنجی
[ شنبه 1392/05/26 ] [ 8:15 ] [ زهرا نامور( ارشد کتابداری دانشگاه تهران) ]

 هر دو سال جایزه ای تحت عنوان جایزه گارفیلد از طرف  انجمن بین المللی علم سنجی و اطلاع سنجی ( ای اس اس ای) به بهترین رساله دکتری حوزه علم سنجی و اطلاع سنجی اعطا می شود. تاکنون از ایران  نیز دو نفر موفق به دریافت این جایزه شده اند که عبارتند از:

  • آقای دکتر کیوان کوشا: عنوان رساله: مقایسه کمی و کیفی میان استنادهای ISI , برگرفته از وب به مقالات مجلات الکترونیکی در حوزه های علوم و علوم اجتماعی؛ کاربرد وب سنجی در مطالعه رویه های ارتباطات علمی رسمی و غیر رسمی
  • جناب اقای احسان محمدی ( موضوع رساله ایشان آلتمتریکس می باشد): این جایزه امسال  (۲۰۱۳) در  چهاردهمین کنفرانس بین المللی علم سنجی و اطلاع سنجی که در شهر وین اتریش برگزار می گردد به ایشان اهدا خواهد شد.

 

امیدواریم در آینده شاهد موفقیت های بیشتری از طرف علاقمندان و فعالان ایرانی حوزه علم سنجی باشیم.


برچسب‌ها: علم سنجی, اطلاع سنجی, جایزه گارفیلد, احسان محمدی
[ چهارشنبه 1392/04/12 ] [ 22:44 ] [ زهرا نامور( ارشد کتابداری دانشگاه تهران) ]

 

" پروانه ثبت اختراع"، مجموعه حقوق انحصاری است که اغلب، یک اداره ثبت اختراعات دولتی و برای مدت زمانی معین به یک اختراع اعطاء می کند؛ علاوه بر این وجود پروانه ثبت برای یک اختراع به منزله آن است که اختراع به صورت رسمی ثبت شده است. پروانه های ثبت اختراع از این نظر که دارای فهرست منابع هستند با مقالات علمی شباهت دارند. اهمیت پروانه های ثبت اختراع باعث شده که این نوع مدارک در مطالعات علم سنجی نیز از اهمیت بسیاری برخوردار باشند. لذا می توان این اهمیت را اینگونه برشمرد: 1) آنها می توانند نشان دهنده ارزش یک پژوهش جدید باشند که امکان تجاری شدن نیز برای آن میسر است. 2) فهرست منابع موجود در پروانه های ثبت اختراع می تواند امکان شناسایی مقاله ها و تحقیقاتی را که یک پروانه، آن را مورد استناد قرار داده، فراهم سازد و به این ترتیب نشان دهد که کدام مقاله ها یا سایر انواع تحقیقات از امکان کاربردی شدن بهره مندند.

با استفاده از تحلیل هایی که روی پروانه های ثبت اختراعات انجام می شود، می توان عملکرد فناوری یک کشور را ارزیابی کرد و علاوه بر آن، جریان انتقال دانش میان علم و فناوری را شناسایی کرد. این شاخص جزء حائز اهمیت ترین شاخص های سنجش علم، فناوری و نوآوری در کشورها و همچنین سازمانهای معتبر بین المللی نظیر سازمان ملل متحد، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه محسوب می شود.

از پیشگامان علم سنجی که به اهمیت پروانه های ثبت اختراع در مطالعات علم سنجی پی برد فرانسیس نارین بود.

 

......................................

منبع:

نوروزی چاکلی، عبدالرضا. آشنایی با علم سنجی ( مبانی، مفاهیم، روابط و ریشه ها). تهران: سمت؛ دانشگاه شاهد، 1390

[ جمعه 1392/01/30 ] [ 18:0 ] [ زهرا نامور( ارشد کتابداری دانشگاه تهران) ]

امروزه نشریات علمی جایگاه مهمی را در بین پژوهشگران یافته اند. به طوریکه تا کنون پژوهش و فعالیت های  بسیاری نیز در مورد نشریات صورت گرفته است. از جمله می توان به طراحی و راه اندازی نرم افزارهایی برای مدیریت نشریات علمی اشاره کرد. تاکنون نرم افزارهای مختلفی در این مورد طراحی شده است که در اینجا می توانید برخی از این نرم افزارها را مشاهده و به مقایسه خدمات و مشخصات این نرم افزارها بپردازید. این امر می تواند مدیران پژوهشی-دبیران علمی و مدیران مسئول نشریات را در انتخاب نرم افزار مناسب یاری کند.


برچسب‌ها: نشریات علمی, نرم افزارهای تخصصی نشریات علمی
[ سه شنبه 1391/10/12 ] [ 8:12 ] [ زهرا نامور( ارشد کتابداری دانشگاه تهران) ]

28 آبان 1390 روز تولد وبلاگ گروهی مطالعات سنجش کمی بود. ( البته الان کمی از این تاریخ گذشته و از ارسال با تاخیر این پست عذرخواهی می کنم). سال گذشته نوشتن در این وبلاگ را با کمک دوستان عزیز آغار کردیم. وبلاگ نویسی برای من فعالیتی شیرین و لذت بخش است ( امیدوارم برای همکاران این وبلاگ هم اینگونه بوده باشد )، چرا که می توانم بگویم آغاز یک دوره خاص و ویژه برایم بوده است. تشکری ویژه داریم از اساتید عزیز و بزرگواری که در ابتدای ایجاد این وبلاگ ما را از نظرات مفیدشون بهره مند ساختند و همچنین از دوستان و هم رشته ایهایی که به وبلاگمون سر زدند، نظر دادند و انتقاد کردند، نیز متشکریم.

[ شنبه 1391/09/04 ] [ 10:59 ] [ زهرا نامور( ارشد کتابداری دانشگاه تهران) ]
خدمت دوستان و علاقمندان به حوزه مطالعات سنجش کمی ( به ویژه علم سنجی) می رساند که نهمین برنامه کتاب فرهنگ با موضوع علم سنجی روز شنبه ۴ شهریورماه از طریق رادیو فرهنگ پخش خواهد شد که برنامه آن به شرح زیر می باشد.

معرفی برنامه نهم " کتاب فرهنگ"

 موضوع

علم سنجی

تاریخ پخش

4/6/1391

روز پخش

شنبه

ساعت پخش

11-10 صبح

شنیدن آنلاین

mms://62.220.122.10/farhang

 

حاضران در برنامه

نوع حضور

نام

وابستگی سازمانی

میهمان حضوری برنامه

دکتر فریده عصاره

استاد و مدیر گروه کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه شهید چمران اهواز

میهمان تلفنی برنامه

دکتر سعید اسدی

 عضو هیئت علمی گروه کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه شاهد

کارشناس مجری

دکتر محسن حاجی زین العابدینی

عضو هیئت علمی و استادیار مرکز اطلاعات و مدارک علمی کشاورزی –بازرس انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران

مجری

مهدی محمدیان

دانشجوی دکتری زبان و ادبیات فارسی دانشگاه علامه طباطبایی

فرکانس های دریافت رادیو فرهنگ

شنیدن برنامه های گذشته

 


برچسب‌ها: علم سنجی, کتاب فرهنگ, رادیو فرهنگ
[ جمعه 1391/06/03 ] [ 13:31 ] [ زهرا نامور( ارشد کتابداری دانشگاه تهران) ]

نظام رتبه بندی شانگهای ARWU

موسسه آموزش عالی The Institute of Higher Education وابسته به دانشگاه شانگهای چین از سال 2003 میلادی و با هدف ارائه یک نظام جدید رتبه‌بندی که امکان حضور بیشتر دانشگاه‌های این کشور را در 500 دانشگاه برتر دنیا فراهم نماید بوجود آمد. مجموعه نتایج رتبه‌بندی 500 دانشگاه برتر توسط این نظام هرساله در مجموعه‌ای تحت نام ARWU منتشر می‌شود.

معیارهای رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و درصد وزن آن‌ها براساس نظام شانگهای عبارتند از:
1. تعداد دانش آموختگان دانشگاه که موفق به دریافت جایزه نوبل یا نشان‌های مهم علمی شده‌اند. (10%)
2. اعضای هیئت علمی موسسه که موفق به دریافت جایزه نوبل یا نشان‌های مهم علمی شده‌اند. (20%)
3. محققان با میزان ارجاع زیاد در 21 گروه موضوعی بر اساس بانک ISI. (20%)
4. تعداد مقالات منتشرشده در مجلات Nature و Science. (20%)
5. تعداد مقالات نمایه‌شده در نمایه SCI بانک اطلاعاتی ISI. (20%)
6. عملکرد آموزشی دانشگاه با توجه به تعداد دانشجویان و اعضای هیئت علمی دانشگاه. (10%)

 


برچسب‌ها: رتبه بندی دانشگاه ها, نظام های رتبه بندی جهانی
ادامه مطلب
[ سه شنبه 1391/05/17 ] [ 12:23 ] [ زهرا نامور( ارشد کتابداری دانشگاه تهران) ]

GESIS, the Leibniz Institute for the (German) Social Sciences, is looking for a Ph.D. student with a research interest in the general area of bibliometrics and scientometrics (detailed job add attached) to strengthen its new research focus in scientometric studies of the social sciences. We are looking for someone with a Master’s degree (or equivalent) in Information and/or Computer Science, or for someone with an excellent Master’s degree (or equivalent) in an empirical social science and with skills in statistics and computing.The application deadline is August 5th, 2012.

--------

 Andreas.Strotmann@gesis.org

[ پنجشنبه 1391/04/29 ] [ 12:33 ] [ زهرا نامور( ارشد کتابداری دانشگاه تهران) ]

تاخير در نشر مقالات علمی بين‌المللی: مطالعه مقايسه‌ای چند رشته‌ای

زهرا نامور و  دکتر کیوان کوشا

چکيده: در این پژوهش به بررسی سهم هر یک از مراحلی که باعث تأخیر در روند نشر مقالات علمی از مرحله­ ارسال تا انتشار آنلاین می­شوند، پرداخته شده است. از آن­جا که این تأخیر می­تواند در بین حوزه­ها و رشته­های علمی متفاوت باشد، نقش تفاوت­های میان رشته­ای در تأخیر نیز مورد بررسی قرار گرفته است. جامعه­ مورد مطالعه تعداد 11,598 مقاله از 102 نشریه­ متعلق به هفت رشته­ علمی در حوزه­های علوم و علوم اجتماعی می­باشد که در سال 2009 منتشر شده­اند. در این پژوهش از مقالات نمونه­گیری صورت نگرفته است و از سرشماری استفاده شده است. نتایج این پژوهش نشان داد که بیشترین و کمترین میانگین زمانی از بین سه مرحله مورد بررسی در کل مقالات به­ترتیب متعلق به مرحله­ ارسال-اصلاح (8 ماه) و اصلاح-پذیرش (1ماه) مقالات در نشریات مورد بررسی می­باشد. میزان فواصل زمانی در مراحل مختلف بررسی مقالات در هر رشته نیز متفاوت بود و درصد بسیار کمی از نشریات هر رشته کمترین تأخیر را داشتند. بدین ترتیب که 56% مقالات رشته­ شیمی، 57% مقالات رشته­ زیست­شناسی، 47% مقالات رشته­ جراحی، 72% مقالات رشته­ کامپیوتر، 89% مقالات رشته­ اقتصاد، 96% مقالات رشته­ مدیریت و 71% نشریات رشته­ کتابداری در فاصله­ زمانی بیش از 6 ماه منتشر شده­اند. در نهایت و با توجه به تأثیر تأخیر به­عنوان شاخصی موثر در کاهش و افزایش ضرایب تأثیر  نشریات، می­توان گفت  که این ارقام می­توانند هشداری برای مسئولان نشریات مورد نظر جهت تلاش برای کاهش این تأخیر­ها و افزایش ضریب تأثیر نشریاتشان باشد.

دانلود

نامور، زهرا و کیوان کوشا. زودآیند. تاخیر در نشر مقالات نشریات علمی بین المللی: مطالعه مقایسه ای چندرشته ای. پژوهشنامه پردازش و مدیریت اطلاعات.(دسترسی در http;;//Jist.irandoc.ac.ir


برچسب‌ها: تاخیر نشر, نشریات علمی, ارتباطات علمی
[ شنبه 1391/03/13 ] [ 14:38 ] [ زهرا نامور( ارشد کتابداری دانشگاه تهران) ]

A new version of the VOSviewer software for bibliometric mapping has been
released. The software can be freely downloaded at www.vosviewer.com

The most important new feature is direct support for creating bibliometric
maps based on Web of Science output files. With just a few mouse clicks
anyone with access to Web of Science can create

 co-citation maps of articles, journals, authors, and organizations

 bibliographic coupling maps of articles, journals, and authors
 

co-occurrence maps of terms extracted from titles and abstracts of
articles

[ پنجشنبه 1391/03/04 ] [ 13:58 ] [ زهرا نامور( ارشد کتابداری دانشگاه تهران) ]

2012 ASIS&T SIG/MET Student Paper Contest

SIG/MET, the Special Interest Group for the measurement of information production and use (http://www.asis.org/SIG/met.html) of the American Society for Information Science & Technology (ASIS&T) is pleased to announce its second student paper contest. The contest is designed to recognize promising student research relating to the SIG.

http://www.easychair.org/conferences/?conf=sigmetspc2012

http://www.asis.org/asist2012/

[ سه شنبه 1391/02/05 ] [ 12:25 ] [ زهرا نامور( ارشد کتابداری دانشگاه تهران) ]
۱.مهم ترین مرزی که علم سنجی را از کتابسنجی جدا می کند، توجه کتاب سنجی و علم سنجی به ترتیب به کدام موارد است؟
الف: امور کتابخانه ای- سیاست علم

ب: شاخص های متنی- شاخص های چندگانه

ج: نمایه نامه ها- علم به عنوان فعالیتی اجتماعی

د: شاخص های استنادی- شاخص های تحقیق و توسعه

------------------------

۲. هدف تحلیل استنادی عمودی چیست؟

الف: کشف وجود یک ماخذ در دو مقاله

ب: کشف مقاله های جدید به کار گرفته شده در مآخذ دو منبع پیشین

ج: کشف قواعد حاکم بر رابطه میان متن و زنجیره اسناد آن

د: کشف رابطه احتمالی میان خود مآخذ(سندها) و یا خود مقالات(متن ها)

 


ادامه مطلب
[ شنبه 1391/01/26 ] [ 12:8 ] [ زهرا نامور( ارشد کتابداری دانشگاه تهران) ]

مدرسه تابستانی علم سنجی اروپا ۰۱-۰۷ جولای ۲۰۱۲ در شهر لوون بلژیک برگزار خواهد شد. این مدرسه تابستانی در سال ۲۰۱۰ با هدف آموزش جنبه های اساسی تحلیل کمی علم و فناوری پایه گذاری شده است.

جهت اطلاعات بیشتر در مورد فهرست برنامه ها، سخنرانی ها و سخنرانان به اینجا مراجعه کنید.


برچسب‌ها: علم سنجی
[ پنجشنبه 1391/01/17 ] [ 14:19 ] [ زهرا نامور( ارشد کتابداری دانشگاه تهران) ]

خوش آن دمی که بهاران قرارمان باشد

ظهور مهدی زهرا بهارمان باشد . . .

اللهم عجل لولیک الفرج

پیشاپیش سال نو مبارک

همراه با آرزوی بهترین شادباشهای نوروزی و آرزوی بهروزی

[ سه شنبه 1390/12/23 ] [ 12:54 ] [ زهرا نامور( ارشد کتابداری دانشگاه تهران) ]

تنوع پژوهش های مطالعات سنجش کمی ( علم سنجی، وب سنجی، کتاب سنجی و اطلاع سنجی) به شدت گسترش یافته است. به طوری که خود باعث تنوع روشهای سنجش کمی علم و همچنین دسترسی آسان و افزایش پایگاههای اطلاعاتی که داده های اولیه چنین سنجش هایی را در اختیار قرار می دهند شده است. چنانچه می توان گفت درک اعداد و ارقام حاصل از تحلیل داده های این پایگاهها، استفاده از شاخص های خاص علم سنجی و چگونگی استفاده از آنها در پژوهش ها را می توان در زمره تخصص و توانایی علم سنجان یا متخصصان علم سنجی دانست ( گرچه مطمئنا کتابداری های موفق علاقه مند به علم سنجی را نیز تاکنون دیده ایم که بسیار هم در این زمینه خوش درخشیده اند و امروزه از بزرگان و متخصصان این حوزه هستند)؛ چنانچه می توان گفت برای ارزیابی های ملی، نهادی و فردی باید علم سنجان یا متخصصان علم سنجی را که از نظر آماری نیز در حدی قابل قبولی باشند را به کار گرفت.

اکنون علم سنجی به عنوان یکی از گرایش های رشته کتابداری در ایران  نیز مطرح شده است و در این زمینه اقدام به پذیرش دانشجویانی در برخی دانشگاهها ( مثل شاهد و تهران) شده است؛ اما باید در سالهای آینده شاهد توانایی های این علم سنجان در سطوح مختلف بود و شاهد آن بود که از این متخصصان در سازمانها و نهادهای مختلف آنگونه که باید و شاید استفاده خواهد شد یا خیر؟؟

[ جمعه 1390/12/19 ] [ 12:25 ] [ زهرا نامور( ارشد کتابداری دانشگاه تهران) ]
 

به اطلاع می رساند جناب آقای دکتر نوروزی چاکلی فردا چهارشنبه مورخ 17 اسفند 90 با موضوع علم سنجی (بخش اول)در برنامه طلوع (ساعت 7:15 صبح شبکه 4 سیما) حضور خواهند یافت.

 

[ چهارشنبه 1390/12/17 ] [ 1:29 ] [ زهرا نامور( ارشد کتابداری دانشگاه تهران) ]
          مطالب قدیمی‌تر >>

.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

وبلاگ مطالعات سنجش کمی جهت همکاری های علمی و ترویج مسائل مطرح شده در زمینه های کتاب سنجی، علم سنجی، اطلاع سنجی و وب سنجی(عمومی و اختصاصی) تهیه شده است. پیشنهادات و انتقادات سازنده شما خوانندگان عزيز ما را در بالابردن كيفيت اين وبلاگ ياري خواهد كرد. جهت همكاري با اين وبلاگ با مدير وبلاگ تماس بگيريد.
امکانات وب
Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت

.

  • دانلود فیلم
  • دانلود نرم افزار
  • قالب وبلاگ